Претседателката на Косово, Вјоса Османи, на Фејсбук објави дека мерката на реципроцитет не е насочена против никого, туку во корист на граѓаните, без разлика на релевантноста.

Таа, исто така, повика да не се наседнува на пропагандата на Белград.

 

 

„Косовската полиција и сите безбедносни институции работат напорно за да обезбедат почитување на владеењето на правото и слободата на движење. Ние се координираме и работиме неуморно со нашите меѓународни партнери. Обидот на Вучиќ да го дестабилизира Косово, кој се прави со методите на Путин, нема да успее“, напиша Османи.

Владата на Косово одлучи да ја одложи примената на одлуките за реципроцитет на личните карти со Србија и оние за регистарските таблички за еден месец.