Османи домаќин на Медитеранската конференција во Јордан

Не е време за дефетизам и покрај тоа што нашите напори да се запре војната во Украина не даваат резултат. Министерот за надворешни работи на Медитеранска конференција на ОБСЕ повика на активен ангажман и засиелена соработка на земјите од ОБСЕ и Медитеранот.

Османи потенцираше дека несигурноста која се создава поради војната во Украина се чувствува на двете страни на Медитеранот и затоа е неопходна интензивна комуникација и координација.

И Јорданскиот шеф на дипломатијата повика на прекин на огнот во Украина но побара поголема заложба и за крај на немирите во Палестина.

Министерот Османи денеска во Јордан ја отвори овогодинешната Медитеранска конференција на ОБСЕ, во својство на претседавач на групата медитерански партнери. Покрај средбата со јорданскиот вицепремиер, Османи имаше средба и со јорданскиот крал Абдула бин ел-Хусеин втори во Аман.

ПОСЛЕДНИ

Лаутаро наскоро става потпис на нов договор

Лаутаро Мартинез игра фантастична сезона во дресот на Интер, па „нероаѕурите“ му спремија нов договор.Извршниот директор, Бепе Марота потврди дека клубот веќе започнал...

Де Лаурентис: Не може да се освои Скудето без измами

Наполи минатата сезона после повеќе од 30 години постигна историски успех и го освои Скудетото.Наполи и оваа сезона влезе како еден од главните...

Ема Стоун блесна во фустан кој остава малку на имагинацијата

126 На премиерата на црната комедија „Poor Things“, 35-годишната актерка Ема Стоун се појави во шик жолт фустан од Луј Витон. За овој луксузен француски бренд,...

12-годишно девојче прегазено на булевар „Србија“, надвор од животна опасност

Малолетно девојче е прегазено вечерва на булеварот Србија кај бензинската пумпа „Лукоил“. Според информациите станува збор за девојче на возраст од околу 12 години, а...