Општина Гостивар прва по отчетност меѓу општините со доминантно албанско население

Oпштина Гостивар е најдобро рангирана за отчетност меѓу општините кои се предводени од кадри на политичките партии на Албанците, оставајќи ги зад себе сите урбани општини со мнозиство насление Албанци, како што е општина Чаир која е рангирана на 49 место, Струга на 50-то, Сарај на 34-то и Дебар на 19 место.

Ова го покажува истражувачката анализа на здружението „Змаи“ за транспарентност при носење на буџетите на општините и индексот на отвореност на општините за 2021 година. Вредноста на индексот за секоја општина во Република Северна Македонија беше пресметана со помош на податоците собрани од Анкета за отворени општини.

– Станува збор за детална студија за буџетскиот процес на општината за фискалната 2021. Со прашањата се оценува и она што се случува во практиката и она што го бара законот. Така, одговорите даваат оценка за транспарентноста, правичноста и отчетноста на една општина, гледајќи ги не само официјалните принципи во државата, туку и следејќи ги општоприфатените добри практики за управување со јавните финансии, се вели во извештајот на „Змаи“.

Д.Ј.

 

ПОСЛЕДНИ

Кога Гвардиола бил понуден на Црвена Звезда…

Не како тренер, туку како фудбалер…Гвардиола беше нуден на Црвена Звезда…На почетокот на сезоната 2005/06, кога црвено-белите започнаа целосна реконструкција со нов претседател...

15-годишно девојче силувано во Делчево

На 07.12.2023 полициски службеници од Полициската станица Делчево го лишиле од слобода Г.В.(38) од Делчево. Тој се сомничи дека силувал малолетничка.Во координација со Јавен...

Полицијата го расчисти случајот во Карбинци, нема елементи на кривично дело

СВР Штип во содејство со Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за општ и насилен криминал при Бирото за јавна безбедност и СВР Скопје...

Маричиќ: Уставните измени се единствен услов за продолжување на нашиот пат кон ЕУ

Со успешното завршување на скрининг процесот, до крајот на месецов до ЕУ ќе треба да ги доставиме клучните документи за отворање на преговорите по...