Џиновски екран падна и повреди двајца танчерки пред згрозените обожаватели на концертот во Хонг Конг на популарниот бенд Мирор.

Видео екранот здроби еден изведувач пред да го собори другиот, сведочат снимките кои кружат на интернет.

Музичкиот концерт веднаш бил прекинат, а менаџерот на бендот побара од толпата мирно да излезе од арената.

Полицијата во Хонг Конг потврди за локалниот печат дека двајца машки танчери се хоспитализирани.

Emergency workers treated the injured dancers.

Локалната болница соопшти дека еден изведувач се здобил со повреди на вратот и е во сериозна состојба на интензивна нега, додека другиот е стабилен, објави Саут Чајна Морнинг Пост. Повредените не се именувани.

Неколку женски посетители на концертот исто така беа третирани од шок.

Познатиот машки бендот настапуваше во Колосеумот во Хонг Конг во четвртокот навечер како дел од серија настапи.

Градската влада нареди остатокот од турнејата да се стави во мирување додека не се извршат безбедносни проверки на другите места.

– Шокиран сум од инцидентот. Изразувам сочувство до повредените и се надевам дека наскоро ќе закрепнат – рече новиот лидер на градот Џон Ли.

Тој исто така им нареди на градските агенции „сеопфатно да го истражат инцидентот“.

Групата е многу популарна во градот и често се заслужни за ревитализација на Cantopop – локалната поп музика во Хонг Конг.

Нејзините членови се едни од најпрепознатливите познати личности во Хонг Конг денес.

Бендот е формиран во 2018 година и оттогаш доживеа голем успех во последниве години, достигнувајќи ја публиката низ Азија.