Од Премиер лигата официјално потцрдија дека следниот викенд ќе се играат натпреварите и покрај погребот на кралицата Елизабета.

Како што е познато, целото седмо коло изминатиот викенд беше одложено поради смртта на кралицата Елизабета.

Овој викенд ќе бидат одиграни само седум натпревари, а станува збор за дуелити: Астон Вила – Саутемптон, Нотингем Форест – Фулам, Вулвс – Манчестер Сити, Њукасл – Борнмоут и Тотенхем – Лестер, кои ќе се играат во петок.

Во неделата пак ќе се играат натпреварите Брентфорд – Арсенал и Евертон – Вест Хем.

Саботните натпревари се одложени поради погребот на кралицата, а станува збор за дуелите Челзи – Ливерпул, Манчестер Јунајтед – Лидс и Брајто – Кристал Палас.