Официјално: Фоден потпиша нов договор со Манчестер Сити

Фудбалерот на Манчестер Сити, Фил Фоден го продолжи договорот на три години и ќе остане во клубот до 2027 година.

Претходниот договор на 22-годишниот истекуваше во во 2024 година.

„Тешко е да се искаже со зборови колку сум среќен што го потпишав овој договор. Ова е остварување на сонот. Цел живот сум навивач на Сити. Тренирав овде толку многу години, бев на теренот и ја додавав топката на натпреварите. Толку многу го сакам овој клуб и да се биде дел од него до 2027 година е одлично“, изјави Фоден за клупската веб-страница.

Фоден дебитираше за Сити во ноември 2017 година и досега одигра 182 натпревари и постигна 52 гола.

Тој освои 11 трофеи – четири Премиер Лиги, ФА Куп, четири трофеи во Лига Купот и два Комјунити Шилд.

За репрезентацијата на Англија одигра 18 натпревари и постигна два гола.

Коментари
ПОСЛЕДНИ

Кога Гвардиола бил понуден на Црвена Звезда…

Не како тренер, туку како фудбалер…Гвардиола беше нуден на Црвена Звезда…На почетокот на сезоната 2005/06, кога црвено-белите започнаа целосна реконструкција со нов претседател...

15-годишно девојче силувано во Делчево

На 07.12.2023 полициски службеници од Полициската станица Делчево го лишиле од слобода Г.В.(38) од Делчево. Тој се сомничи дека силувал малолетничка.Во координација со Јавен...

Полицијата го расчисти случајот во Карбинци, нема елементи на кривично дело

СВР Штип во содејство со Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за општ и насилен криминал при Бирото за јавна безбедност и СВР Скопје...

Маричиќ: Уставните измени се единствен услов за продолжување на нашиот пат кон ЕУ

Со успешното завршување на скрининг процесот, до крајот на месецов до ЕУ ќе треба да ги доставиме клучните документи за отворање на преговорите по...