Објавен осмиот пакет санкции за Русија

Европската унија во Службен весник го објави документот со новиот пакет санкции против Русија, кој од денеска стапува во сила.

Со него се означува почетокот на спроведувањето на договорот на Групата седум најразвиени земји во рамките на ЕУ во однос на извозот на руска нафта.

Документот предвидува да се постави лимит, горна граница на цената на руската нафта со што би се намалиле приходите на Русија, а истовреме би се стабилизирал светскиот енергетски пазар.

Вклучува и забрана за транспорт на нафта во трети земји по цена над воведената граница, како и забрана за проширен извоз на стоки.

Дополнително се воведува и забраната на граѓаните на ЕУ да извршуваат позиции во раководството на руските државни компании, со што Москва нема да има корист од „европското знаење и експертиза“.

Новиот пакет санкции кон Русија доаѓа како одговор на анексијата на украински територии од страна Кремљ.

ПОСЛЕДНИ

Дресовите на Белингам се продаваат „како алва“, Реал трие раце

Шпанскиот гигант Реал Мадрид минатото лето го купи Џуд Белингам за 100 милиони евра, а Англичанецот е вистински хит од почетокот на сезоната.Англискиот репрезентативец...

„Тајм“ го избра Меси за спортист на годината

Аргентинската фудбалска ѕвезда Лионел Меси е прогласен за спортист на годината во изборот на американскиот магазин „Тајм“.Лео Меси постигна 10 гола на седум...

Приведено уште едно лице бидејќи помагал на Палчо да транзитира низ Бугарија

Обвинителството потврдува дека вечерва е приведено уште едно лице лице бидејќи помагал на Палчо по извршеното убиство на 14 годишната Вања. „Обвинителството поднесе предлог за...

Пикси до Видиќ: И да сум заработил 16 милиони евра, па што?!

Селекторот на Србија, Драган Стојковиќ – Пикси даде интервју за српски „Журнал“ во кое зборуваше за Немања Видиќ.Видиќ минатата недела кажа дека Пикси...