Нови удари на Харкoв и на родниот град на Зеленски

Градовите Дњепро, Харкoв и Криви Рих, утрово се под воздушен напад од Русија, а забаележани се штети на инфраструктурата.

Според Кирило Тимошенко, заменик-шеф на канцеларијата на украинскиот претседател Володимир Зеленски, во Дњепро сериозни оштетувања има на енергетскта инфраструктура.

Ќелникот на војската на администрацијата во Харкoв утрово објави дека Русија покренала нови удари на градот Харкiв и околината. На жителите им препорача да останат во засолништа.

„Внимание до сите жители на Харкoв и регионот: Руските окупатори напаѓаат. Останете во засолништата“, објави тој на Телеграм.

Командантот на воената администрација на Криви Рих, Олександр Викул, на Телеграм објави дека во градот од утринава одекнуваат експлозии.

„Околу 6.30 часот окупациско-теористичките сили го нападнаа северниот дел на Криви Рих. Можни се наpади, останете во засолништата во текот на воздушната тревога“, објави тој.

Криви Рих, инаку е родниот град на претседателот Володимир Зеленски.

Порано утринава во Криви Рих се огласија сирените за воздушна тревога, а Викул предупреди дека „проектилите пристигаат“.

ПОСЛЕДНИ

Кога Гвардиола бил понуден на Црвена Звезда…

Не како тренер, туку како фудбалер…Гвардиола беше нуден на Црвена Звезда…На почетокот на сезоната 2005/06, кога црвено-белите започнаа целосна реконструкција со нов претседател...

15-годишно девојче силувано во Делчево

На 07.12.2023 полициски службеници од Полициската станица Делчево го лишиле од слобода Г.В.(38) од Делчево. Тој се сомничи дека силувал малолетничка.Во координација со Јавен...

Полицијата го расчисти случајот во Карбинци, нема елементи на кривично дело

СВР Штип во содејство со Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за општ и насилен криминал при Бирото за јавна безбедност и СВР Скопје...

Маричиќ: Уставните измени се единствен услов за продолжување на нашиот пат кон ЕУ

Со успешното завршување на скрининг процесот, до крајот на месецов до ЕУ ќе треба да ги доставиме клучните документи за отворање на преговорите по...