Нови 71 слуачи со КОВИД-19, нема починати

Од вкупно 819 тестирања во последните три дена, од 28 до 30 октомври 2022, регистрирани се 71 нови случаи на КОВИД-19. Оздравени се 86 пациенти, а не се пријавени починати лица.

Како што соопшти Министерството за здравство, од новите позитивни на коронавирус во Скопје има 47, Прилеп – девет, Охрид – три, Битола и Кичево по двајца, Куманово, Струмица, Штип, Кочани, Гевгелија, Крива Паланка, Богданци и Демир Капија по еден.

Од вкупниот број на позитивни (71), регистрирани се 10 реинфекции. Од вкупно 86 оздравени пациенти, во Скопје има 63, Прилеп – девет , Битола – осум,, Штип – двајца, Куманово, Кавадарци, Неготино и Кратово по еден.

Во текот на изминатите три дена не се пријавени починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од „Мој термин“, не се пријавени починати лица.

Направени се 819 тестови преку: ИЈЗ-86, ЦЈЗ Скопје-71, ЦЈЗ Битола-20, ЦЈЗ Прилеп-8, ЦЈЗ Тетово-8, ЦЈЗ Куманово-12, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–1, Институт за микробиологија–47, Жан Митрев (Филип Втори)-5, Авицена-14, Биотек-21, Систина-11, лабораторија Лаор-8, Синлаб-3, Ремедика-5, Плодност-1, Генеа-7, Никоб Лаб-18, ВФВ Медикал-4, Ели Медика Плус-3, Спектра-ММ-1, Рапид Лаб–2, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-5, ГМ Лаб – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 458.

Досега во земјата се направени вкупно 2.183.292 тестирање на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 344.146, бројот на оздравени пациенти е 334.335, на починати е 9.564, а бројот на активни случаи изнесува 247.
Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје      162325, Активни   168
Куманово    18248, Активни    4
Битола      17991, Активни    7
Прилеп      15566, Активни    24
Тетово      14473, Активни    0
Кавадарци   12098, Активни    4
Велес 10814, Активни    2
Охрид 10325, Активни    6
Гостивар    10281, Активни    4
Струмица    8786, Активни     3
Штип  8775, Активни     7
Кичево      6078, Активни     3
Кочани      5547, Активни     3
Струга      5173, Активни     0
Гевгелија   4885, Активни     1
Неготино    4151, Активни     0
Ресен 3029, Активни     0
Радовиш     2837, Активни     1
Свети Николе      2795, Активни     0
Крива Паланка     2661, Активни     1
Делчево     2184, Активни     1
Берово      1877, Активни     2
Дебар 1812, Активни     0
Валандово   1600, Активни     0
Виница      1479, Активни     1
Пробиштип   1299, Активни     0
Кратово     1133, Активни     1
Богданци    1103, Активни     1
Крушево     1039, Активни     1
Демир Хисар 929, Активни      0
Македонски Брод   801, Активни      1
Демир Капија      629, Активни      1
Македонска Каменица     534, Активни      0
Пехчево     519, Активни      0
Дојран      370, Активни      0

ПОСЛЕДНИ

Лаутаро наскоро става потпис на нов договор

Лаутаро Мартинез игра фантастична сезона во дресот на Интер, па „нероаѕурите“ му спремија нов договор.Извршниот директор, Бепе Марота потврди дека клубот веќе започнал...

Де Лаурентис: Не може да се освои Скудето без измами

Наполи минатата сезона после повеќе од 30 години постигна историски успех и го освои Скудетото.Наполи и оваа сезона влезе како еден од главните...

Ема Стоун блесна во фустан кој остава малку на имагинацијата

126 На премиерата на црната комедија „Poor Things“, 35-годишната актерка Ема Стоун се појави во шик жолт фустан од Луј Витон. За овој луксузен француски бренд,...

12-годишно девојче прегазено на булевар „Србија“, надвор од животна опасност

Малолетно девојче е прегазено вечерва на булеварот Србија кај бензинската пумпа „Лукоил“. Според информациите станува збор за девојче на возраст од околу 12 години, а...