Нов Сталинград: Ситуацијата на херсонскиот фронт се менува во лош правец за Украина

Ситуацијата во насока на Херсон почна да се менува, а не на подобро за Киев. Ова го соопшти советникот на шефот на кабинетот на претседателот на Украина Алексеј Арестовиќ.

Ситуацијата која во моментов може да се забележи во околината на Херсон се менува во непријатна насока за Киев, изјави на каналот Јутјуб Алексеј Арестовиќ, советник на шефот на кабинетот на претседателот на Украина, Володимир Зеленски. Како што прецизираше политичарот, руската армија дополнително распоредила околу шест баталјони тактички групи.

Сега се движиме кон насоката Херсон: таму ситуацијата се менува на непријатен начин за нас“, рекол Арестовиќ.

Арестовиќ додаде дека на лице место има околу 30 слични групи. Руските сили се огромни и ќе биде многу тешко да се поразат, истакна тој.

Веќе има околу 30 или над 30. Ова е огромна воена сила, која е многу тешко да се смеле.

Нов Сталинград

Заменик-шефот на регионот Херсон, Кирил Стремусов, изјави дека сѐ уште немало голема офанзива од страна на украинската армија.

Засега, не гледаме знаци за голема контраофанзива на регионот Херсон. Има индивидуални обиди да се испита и да се пробие нашата одбранбена линија, но сите се спречени.

На 19 октомври тој објави дека Вооружените сили на Украина (АПУ) тргнале во офанзива. Воениот дописник Евгениј Поддубни исто така зборуваше за движењето на украинската армија во близина на Керсон.

На 23 октомври се дозна дека сите напади на вооружените сили на Украина во оваа насока биле одбиени. Стремусов објасни дека речиси цел свет сега отворено се бори против Русија, но дека се ќе заврши со победа на Москва.

За никого не е тајна дека речиси целиот наводно „цивилизиран“ свет – ова е сегашниот 4-ти Рајх – веќе отворено се бори против Русија.

Подрачната администрација на 22 октомври ги повика сите граѓани и државни службеници да го напуштат градот и да се преселат на левиот брег. Соодветната одлука е донесена поради напнатата ситуација на фронтот, големата опасност од масовно гранатирање на градот и заканата од терористички напади.

Вршителот на должноста шеф на регионот Керсон, Владимир Салдо, најави дека околу 50-60 илјади жители ќе бидат транспортирани до левиот брег на Днепар и во другите руски региони.

„Украинската страна гради сили за офанзива од големи размери. Руската Федерација формираше воена група за да ја одбие оваа офанзива. Бојното поле на оваа конфронтација може да биде нашата земја, мирните градови и села во регионот Керсон“ вели Стремусов.

Во исто време, Стремусов вети дека нема да го предаде Херсонскиот регион на украинската армија. Тој истакна дека ситуацијата на контактната линија во регионот се уште е стабилна, нагласувајќи дека вооружените сили на Украина немаат шанси да ја пробијат одбраната.

Политичарот верува дека руската армија може да врати уште три региони од Киев. Официјалниот претставник потсети на важноста од отстранување на регионот од контрола на украинските власти.

Во блиска иднина ќе бидат ослободени регионите Николаев, Одеса и Дњепропетровск.

На 5 октомври, рускиот претседател Владимир Путин ја одобри ратификацијата на договорот и ги потпиша федералните уставни закони за влез на нови ентитети во земјата.

Истиот ден тој ги назначи шефовите на четири региони. За шеф на ДПР беше назначен Денис Пушилин, а за шеф на ЛНР Леонид Пашечник. Володимир Салдо ќе ја води областа Херсон, а Евгениј Балицки ќе ја води областа Запорожје.

ПОСЛЕДНИ

Дресовите на Белингам се продаваат „како алва“, Реал трие раце

Шпанскиот гигант Реал Мадрид минатото лето го купи Џуд Белингам за 100 милиони евра, а Англичанецот е вистински хит од почетокот на сезоната.Англискиот репрезентативец...

„Тајм“ го избра Меси за спортист на годината

Аргентинската фудбалска ѕвезда Лионел Меси е прогласен за спортист на годината во изборот на американскиот магазин „Тајм“.Лео Меси постигна 10 гола на седум...

Приведено уште едно лице бидејќи помагал на Палчо да транзитира низ Бугарија

Обвинителството потврдува дека вечерва е приведено уште едно лице лице бидејќи помагал на Палчо по извршеното убиство на 14 годишната Вања. „Обвинителството поднесе предлог за...

Пикси до Видиќ: И да сум заработил 16 милиони евра, па што?!

Селекторот на Србија, Драган Стојковиќ – Пикси даде интервју за српски „Журнал“ во кое зборуваше за Немања Видиќ.Видиќ минатата недела кажа дека Пикси...