Никогаш немало повеќе италијански тренери во осминафиналето во Лигата на шампионите

Вчера заврши групната фаза од Лигата на шампионите, а денес се сумираат впечатоците и се чека ждрепката в понеделкик, која сигурно ќе ни донесе неколку одлични двојки веќе во осминафиналето.

Групната фаза оваа сезона ќе биде запаметена по многу нешта, најмногу по невидениот исход од групата Х во која Бенфика го освои првото место пред Пари Сен Жермен поради повеќе постигнати голови на гости. Тие две екипи имаа ист број бодови, ист меѓусебен скор, иста гол разлика и ист број на постигнати и примени голови.

Карло Анчелоти го надмина Алекс Фергусон, а во историјата заминува уште еден параметар од оваа групна фаза, кој го напишаа италијанските тренери. Пет од нив успеаја да ги одведат своите клубови во нокаут фазата, па Италија за првпат во историјата ќе има дури пет стратези во осминафиналето.

Тоа се Карло Анчелоти од Реал, Лучијано Спалети од Наполи, Симоне Инзаги од Интер, Стефано Пиоли од Милан и Антонио Конте од Тотенхем.

Можеше да има шест ако Масимилијано Алегри и неговиот Јувентус не потфрлија во групата Х, во која освоија само три бода, па натпреварувањето ќе продолжи во Лига Европа.

ПОСЛЕДНИ

Тотенхем постави негативен рекорд во Премиер лигата

Тотенхем имаше одличен старт и беше на врвот на Премиерлигата, но потоа следуваше период на лоши резултати и постави негативен рекорд.Лондонската екипа во...

Неверојатно промашување на Кварацхелија🎥

Јувентус и Наполи играат возбудлив натпревар кој на полувремето заврши без голови, но со многу шанси.Најзрелата ја пропушти Квича Кварацхелија, кој имаше „пенал...

Белингам мора на операција!?

Џуд Белингам оваа сезона е убедливо најдобриот фудбалер на Реал Мадрид, но тренерот Карло Анчелоти ги загрижи фановите.Англичанецот има проблем со рамото и...

Адеми му честиташе на Џафери: Али Ахмети ја руши секоја политичка бариера за Албанците 

Координаторот на пратеничката група на ДУИ, Арбер Адеми преку објава на социјалните мрежи му честиташе на Талат Џафери за кого беше одлучено на последниот...