Нетанјаху: Една од причините за рацијата на Шифа се индиции дека таму се држени заложници

Премиерот Бенјамин Нетанјаху во четвртокот рече дека една од причините за нападот на војската во болницата Шифа во Газа се „силни индикации“ дека некои од заложниците земени од терористите предводени од Хамас за време на нивниот напад на 7 октомври биле држени таму.

Зборувајќи за тековната операција во најголемиот медицински центар во Појасот, Нетанјаху во интервју за CBS изјави дека заробениците оттогаш биле отстранети од комплексот.

Тој рече дека Израел има „разузнавачки информации за заложниците“. Но, истакна тој, „колку помалку кажам за тоа, толку подобро“.

Во непосредна близина на болницата Шифа ИДФ пронајде тела на двајца заложници

Во интервјуто, Нетанјаху, исто така, изјави за американската мрежа дека Израел има „конкретни докази“ за употребата на болницата Шифа за воени цели, тврдејќи дека терористичката група побегнала од медицинската установа додека израелските сили се приближувале.

Тој рече дека на едно од пониските нивоа, војниците нашле командно место со „воени комуникации, шифрирана опрема… бомби, оружје, а пронајдени се и терористички тунели во комплексот на болницата“.

„Ова го правиме многу горливо затоа што се обидуваме да ја направиме вистинската работа, да го лишиме Хамас да ја има оваа безбедна зона во болница, но во исто време да ја неутрализираме неговата употреба како команден центар за терор. И досега го постигнавме тоа“, рече тој.

Војниците почнаа да ја напаѓаат болницата оваа недела, поради долгогодишните тврдења на Израел дека главниот команден центар на Хамас се наоѓа под медицинскиот центар. Белата куќа соопшти дека нејзините разузнавачки служби го потврдиле тврдењето.

Запрашан за изгледите за договор со Хамас за ослободување на некои од заробениците, Нетанјаху рече: „Поблиску сме отколку пред да ја започнеме копнената акција. Копнената акција изврши притисок врз Хамас да постигне прекин на огнот. Ќе имаме привремен прекин на огнот ако успееме да ги земеме нашите заложници. Мислам дека не ми служи за таа цел дополнително да елаборирам за тоа“.

Нетанјаху истакна дека враќањето на околу 240 заложници, земени од палестинските терористи во нападот минатиот месец, е една од главните цели на Израел во војната, заедно со уништувањето на Хамас и обезбедување „терористичката закана никогаш повеќе да не се случи од Газа, и дека Газа има поинаква иднина“.

Заложниците беа земени кога терористите предводени од Хамас започнаа разорен напад на 7 октомври, во кој дивееја низ јужните заедници, убивајќи над 1.200 луѓе, главно цивили искасапени во нивните домови и на музички фестивал, и киднапирајќи околу 240 луѓе. Како одговор, Израел започна масовна воздушна и копнена кампања со цел да го собори режимот на терористичката група во Газа, која владее откако ја презеде власта во државен удар во 2007 година.

Министерството за здравство на Газа, управувано од Хамас, во средата соопшти  дека 11.500 луѓе биле убиени во Газа од почетокот на војната, вклучувајќи најмалку 4.710 деца и 3.160 жени. Бројките не можат да бидат независно проверени и не прават разлика меѓу цивили и терористи, а исто така не прават разлика меѓу убиените од израелските воздушни напади или од неуспешните палестински ракетни лансирања.

Нетанјаху не седна на интервју за израелските медиуми од почетокот на борбите, иако во тој период одговараше на прашања од новинарите на две прес-конференции.

Премиерот одби да каже дали би се согласил да ги ослободи палестинските безбедносни затвореници во замена за слободата на израелските заложници. Извештаите велат дека Израел ќе ослободи голем број жени и малолетни палестински осуденици за тероризам во замена за заробеници.

„Има одредени работи што ги држиме доверливи додека не имаме што да кажеме“, рече тој.

Премиерот ги истакна израелските напори за минимизирање на цивилните жртви во Газа, истовремено велејќи дека Хамас „не се залага“ за Палестинците, истакнувајќи дека терористите се обидуваат да ги принудат цивилите да останат во борбените зони.

„Ќе се обидеме да ја завршиме таа работа со минимални цивилни жртви, тоа е она што се обидуваме да го направиме, минимални цивилни жртви, но за жал не секогаш сме успешни“, призна тој.

Нетанјаху нагласи дека Израел сака „целосна воена одговорност да го спречи повторното појавување на теророт“ во Газа, но не и повторно да ја окупира крајбрежната енклава.

„За да го направиме тоа, треба да ја демилитаризираме Газа и да ја дерадикализираме Газа“, рече тој, споредувајќи го потенцијалниот повоен процес со денацификација или отстранување на агресивните политики во Јапонија по Втората светска војна.

„Мора да има поинаков режим и поинаква иднина за Израелците и Палестинците“, рече тој.

Дополнително, Нетанјаху беше запрашан дали израелските доселеници на Западниот Брег кои учествуваат во насилство врз Палестинците ќе бидат повикани на одговорност.

„Ние го апсиме секој што ќе го земе законот во свои раце или ќе изврши насилство – тоа не можеме да го прифатиме тоа“, вели тој, додавајќи дека огромното мнозинство доселеници биле граѓани кои го почитуваат законот и тврди дека најголемиот дел од насилството е извршено од оние кои не живееле на Западниот Брег.

Дури седум Палестинци се убиени од екстремистичките доселеници по порастот на насилството по 7 октомври, иако околностите за некои од тие инциденти не се јасни и точна определба дали овие лица биле убиени од истрели од доселеници или израелски безбедносни сили не е утврдено.

Според левичарската група за права на Јеш Дин, од 7 октомври имало повеќе од 185 доселенички напади врз Палестинците во над 84 градови и села околу територијата.

ПОСЛЕДНИ

Тотенхем постави негативен рекорд во Премиер лигата

Тотенхем имаше одличен старт и беше на врвот на Премиерлигата, но потоа следуваше период на лоши резултати и постави негативен рекорд.Лондонската екипа во...

Неверојатно промашување на Кварацхелија🎥

Јувентус и Наполи играат возбудлив натпревар кој на полувремето заврши без голови, но со многу шанси.Најзрелата ја пропушти Квича Кварацхелија, кој имаше „пенал...

Белингам мора на операција!?

Џуд Белингам оваа сезона е убедливо најдобриот фудбалер на Реал Мадрид, но тренерот Карло Анчелоти ги загрижи фановите.Англичанецот има проблем со рамото и...

Адеми му честиташе на Џафери: Али Ахмети ја руши секоја политичка бариера за Албанците 

Координаторот на пратеничката група на ДУИ, Арбер Адеми преку објава на социјалните мрежи му честиташе на Талат Џафери за кого беше одлучено на последниот...