„Не сакав да бидам пион“: Проевропската министерка Зорана Михајловиќ објаснува зошто не е во новата српска влада

Не се согласив да бидам пион, затоа сме денес овде, рече српската министерка за енергетика и рударство, Зорана Михајловиќ, на прошталната прес-конференција по повод нејзиното заминување од Владата. Србија.

Михајловиќ изјави дека ќе остане во политичкиот живот на Србија.

Таа нагласи дека нејзината позиција е Србија на Запад, Србија во Европа и дека има време за позицијата „со или без СНС“.

Во видно емотивна состојба, таа нагласи дека лично ќе и биде полесно да не ги гледа луѓето кои „го користат СНС како џубокс за да се збогатат“ и дека веројатно ќе им биде полесно да не слушаат што им кажува. .

„Претседателот многу добро знае каде треба да одиме и какви одлуки треба да донесеме. Таму бев во малцинство како некој што се залага Србија да биде на запад, а не на исток, но тоа не значи дека ние што сме малцинство не сме во право. Не знам колку е проевропска нашата нова влада, но таа е просрпска. А за моите конкретни планови ќе почекаме неколку месеци“, рече министерката.

„Останувам во политиката. Сакам да работам за мојата земја и мојот народ. Верувам дека Србија има место во Европа и ЕУ, секогаш ќе се борам Србија да биде на запад, а не на исток“, рече таа и додаде дека ќе продолжи да дејствува во сферата на енергетиката, економијата и ЕУ интеграција.

Михајловиќ имаше многу конфликти со колегите во владата, на пример со Александар Вулин, кому пред само неколку дена му порача дека „неморално и лицемерно е некој да седи во Владата на Србија, чиј приоритет е членството во ЕУ, а кој вели дека земјата не треба да биде дел од Унијата“ коментирајќи ја неговата изјава дека Србија не треба да влезе во ЕУ. Тој одговори дека „таа е лута затоа што не станала премиер во третиот обид“.

Сепак, се чини дека несогласувањето меѓу неа и премиерката Ана Брнабиќ е позначајно. Иако тоа трае најмалку пет години, неодамна се разгоре поради интервјуто на министерот за енергетика за весникот „Нова“.

Иако во самото интервју нема ништо спорно, за премиерката Брнабиќ „не е фер и не е хумано“ што Зорана Михајловиќ даде интервју за „Нова“, односно „медиум кој е директно во сопственост на Драган Ѓилас, медиум што зборува најлошото за претседателот Александар Вучиќ и неговото семејство“.

Првиот „инцидент“ се случи во 2017 година, кога говорот на премиерката Ана Брнабиќ на прес-конференцијата „Дуинг бизнис 2018: Зајакнување на конкурентноста на Србија“ предизвика необична реакција на министерката.

Михајловиќ прво ја погледна премиерката со неверување, а потоа иронично се насмеа, кимна со главата, а потоа ги преврте очите додека Брнабиќ му се заблагодари на НАЛЕД (од каде што влезе во владата) што го скрати рокот за издавање градежни дозволи. Во тоа време Михајловиќ беше министер за градежништво, а нејзиното министерство беше задолжено за спроведување на оваа реформа.

Зорана Михајловиќ, инаку доктор на економски науки, во политиката влезе како член на Г17 плус, а на власт како советник на Мирољуб Лабус, вицепремиер на Србија за енергетика и заштита на животната средина.

Потоа, во 2010 година, таа стана член на Српската напредна партија, а во 2012 година влезе во владата како министер за енергетика и заштита на животната средина.

Во Владата во 2014 година беше министерка за градежништво, транспорт и инфраструктура, а на чело на Министерството за енергетика и рударство се врати во октомври 2020 година.

ПОСЛЕДНИ

Тотенхем постави негативен рекорд во Премиер лигата

Тотенхем имаше одличен старт и беше на врвот на Премиерлигата, но потоа следуваше период на лоши резултати и постави негативен рекорд.Лондонската екипа во...

Неверојатно промашување на Кварацхелија🎥

Јувентус и Наполи играат возбудлив натпревар кој на полувремето заврши без голови, но со многу шанси.Најзрелата ја пропушти Квича Кварацхелија, кој имаше „пенал...

Белингам мора на операција!?

Џуд Белингам оваа сезона е убедливо најдобриот фудбалер на Реал Мадрид, но тренерот Карло Анчелоти ги загрижи фановите.Англичанецот има проблем со рамото и...

Адеми му честиташе на Џафери: Али Ахмети ја руши секоја политичка бариера за Албанците 

Координаторот на пратеничката група на ДУИ, Арбер Адеми преку објава на социјалните мрежи му честиташе на Талат Џафери за кого беше одлучено на последниот...