На граничниот премин Табановце утринава за влез во земјата се чека околу еден час, а на граничниот премин Богородица околу 30 до 40 минути, соопшти Авто мото сојузот на Македонија.

На останатите гранични премини, од македонска страна нема подолги задржувања за влез и излез од државата.