МВР: 175 санкционирани возачи во Скопје, 42 за возење под дејство на алкохол

Министерството за внатрешни работи во рамки на засилените акциски контроли во областа на сообраќајот вчера во Скопје изрече вкупно 175 казни, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 28, за возење под дејство на алкохол 42 и 15 казни за возење без возачка дозвола.

Како што информира денеска МВР, изречени се седум мерки за користење мобилен телефон при возење, четири за недавање првенство на минување на пешаци, три мерки за нерегистрирани возила…

Од МВР најавуваат дека засилените акциски контроли продолжуваат и апелираат до граѓаните за почитување на сообраќајните правила и прописи за поголема безбедност во сообраќајот и придонес за посигурни патишта.

ПОСЛЕДНИ

Тотенхем постави негативен рекорд во Премиер лигата

Тотенхем имаше одличен старт и беше на врвот на Премиерлигата, но потоа следуваше период на лоши резултати и постави негативен рекорд.Лондонската екипа во...

Неверојатно промашување на Кварацхелија🎥

Јувентус и Наполи играат возбудлив натпревар кој на полувремето заврши без голови, но со многу шанси.Најзрелата ја пропушти Квича Кварацхелија, кој имаше „пенал...

Белингам мора на операција!?

Џуд Белингам оваа сезона е убедливо најдобриот фудбалер на Реал Мадрид, но тренерот Карло Анчелоти ги загрижи фановите.Англичанецот има проблем со рамото и...

Адеми му честиташе на Џафери: Али Ахмети ја руши секоја политичка бариера за Албанците 

Координаторот на пратеничката група на ДУИ, Арбер Адеми преку објава на социјалните мрежи му честиташе на Талат Џафери за кого беше одлучено на последниот...