Милан ги намали годишните загуби за 30%

Италијанскиот шампион Милан ги намали загубите благодарение на зголемените комерцијални приходи, но и голема дисциплина во расходите за плати на фудбалерите.

Раководството на миланскиот гигант потпиша многу нови спонозриски договори, а во наредните денови се очекува да го обнови договорот со „Емирејтс“ за три пати поголема сума.

Милан финансиската година ја заврши со загуба од 66 милиони евра, што е за 30% помалку од минатата година. Притоа, „росонерите“ ги зголемиле општите приходи за 14%.

„Се наоѓаме во период на брз комерцијален растеж. Потпишавме многу нови договори и приходите се зголемија. Во наредните денови ќе го обновиме договорот со Емирејтс, кој додатно ќе ги зголеми приходите“, изјави извршниот директор Газидис.

Коментари
ПОСЛЕДНИ

Лаутаро наскоро става потпис на нов договор

Лаутаро Мартинез игра фантастична сезона во дресот на Интер, па „нероаѕурите“ му спремија нов договор.Извршниот директор, Бепе Марота потврди дека клубот веќе започнал...

Де Лаурентис: Не може да се освои Скудето без измами

Наполи минатата сезона после повеќе од 30 години постигна историски успех и го освои Скудетото.Наполи и оваа сезона влезе како еден од главните...

Ема Стоун блесна во фустан кој остава малку на имагинацијата

126 На премиерата на црната комедија „Poor Things“, 35-годишната актерка Ема Стоун се појави во шик жолт фустан од Луј Витон. За овој луксузен француски бренд,...

12-годишно девојче прегазено на булевар „Србија“, надвор од животна опасност

Малолетно девојче е прегазено вечерва на булеварот Србија кај бензинската пумпа „Лукоил“. Според информациите станува збор за девојче на возраст од околу 12 години, а...