Mercedes целосно го напушта рускиот пазар

Министерството за индустрија и трговија на Русија соопшти дека германската компанија Mercedes-Benz го префрлила целиот свој имот во Русија на руската компанија „Автодом“.

Во соопштението на Министерството беше наведено дека е потпишан договор со Mercedes-Benz за пренос на сите средства на компанијата во Русија на „Автодом“. Mercedes го прекина производството во Русија во март.

Според податоците на Европската бизнис асоцијација (АЕБ) со седиште во Русија, продажбата на автомобили Mercedes во таа земја во септември е намалена за 72,8 отсто во однос на истиот период лани.

Во Русија, средствата на компаниите Renault и Nissan претходно беа префрлени на руската влада

ПОСЛЕДНИ

Тотенхем постави негативен рекорд во Премиер лигата

Тотенхем имаше одличен старт и беше на врвот на Премиерлигата, но потоа следуваше период на лоши резултати и постави негативен рекорд.Лондонската екипа во...

Неверојатно промашување на Кварацхелија🎥

Јувентус и Наполи играат возбудлив натпревар кој на полувремето заврши без голови, но со многу шанси.Најзрелата ја пропушти Квича Кварацхелија, кој имаше „пенал...

Белингам мора на операција!?

Џуд Белингам оваа сезона е убедливо најдобриот фудбалер на Реал Мадрид, но тренерот Карло Анчелоти ги загрижи фановите.Англичанецот има проблем со рамото и...

Адеми му честиташе на Џафери: Али Ахмети ја руши секоја политичка бариера за Албанците 

Координаторот на пратеничката група на ДУИ, Арбер Адеми преку објава на социјалните мрежи му честиташе на Талат Џафери за кого беше одлучено на последниот...