10 лица загинаа, а 15 се ранети во серија напади со нож во домородна заедница во провинцијата Саскачеван во Канада, соопшти полицијата.

Жртвите биле пронајдени на 13 локации во округот Џејмс Смит Крик и блиското село Велдон.

Двајца осомничени Демиен Сандерсон и Мајлс Сандерсон се во бегство и се сметаат за вооружени и опасни.

На жителите им е кажано да се засолнат бидејќи продолжува масовната потрага низ огромната географска област.

„Не ја напуштајте безбедната локација. Бидете внимателни и не дозволувајте им им на други да влезат во вашето живеалиште“, твитна канадската коњичка полиција на Кралската Саскачеван (RCMP).

Поставени се контролни пунктови, полицијата го проверува идентитетот на патниците, а возачите се повикуваат да не патуваат со автостоп.

Вонредна состојба е прогласена во Џејмс Смит Кри – домородна заедница со околу 2.000 луѓе североисточно од Велдон, каде живеат околу 200 луѓе.

Предупредување за опасно лице беше испратено до сите мобилни телефони низ провинциите Саскачеван, Манитоба и Алберта – огромен регион со големина речиси половина од Европа.

Ова е еден од најсмртоносните акти на масовно насилство што Канада некогаш го видела.

Премиерот Џастин Трудо го опиша нападот на Твитер како „ужасен и потресен“.

„Шокиран сум и девастиран од ужасните напади денес“, рече тој во посебна изјава.
„Оние кои се одговорни за денешните грозоморни напади мора целосно да бидат изведени пред лицето на правдата“.

На брифингот за новинари во неделата вечерта, полицијата рече дека може да има повеќе повредени од 15-те за кои веќе знаеле дека се пренесени во болница.

Командантот на RCMP во Саскачеван, Ронда Блекмор, рече дека некои луѓе можеби биле цел на двајцата осомничени, додека други се верува дека биле „нападнати по случаен избор“.

Врската помеѓу Демиен Сандерсон (31) и Мајлс Сандерсон (30) е нејасна, а властите засега не даваат дополнителни детали, пишува Би-би-си.

Првиот итен повик беше упатен до полицијата во 05:40 часот по локално време во неделата наутро во главниот град на провинцијата Реџина, околу 280 километри (173 милји) јужно од Велдон, рече г-ѓа Блекмор.

Набрзо следеа уште многу повици за помош, кои се претворија во „брзо движечки настан“.

Осомничените последен пат биле видени од јавноста во Реџина во неделата околу ручекот и можеби патувале со црн Нисан Рог, рече таа.

„Тие се сметаат за вооружени и опасни… Ако ги видите осомничените или нивното возило, не им приоѓајте, веднаш напуштете ја областа и јавете се на 911.

Жителката на Велдон, Дајан Шеер, рече дека нејзиниот сосед, маж кој живеел со својот внук, бил убиен, објави „Глоуб енд Меил“.

Друг жител, Роберт Раш, го опиша како нежен, вдовец во неговите 70-ти.

„Не би повредил мува“, рекол Раш.