Маричиќ: Северна Македонија прва од регионот се придружи на санкциите кон руската агресија врз Украина, тоа покажува дека сме партнер на Унијата

Северна Македонија вчера доби позитивен годишен извештај на ЕК за 2022 година. После направениот преглед и анализа од Секретаријатот за европски прашања, ме радува што можам да кажам дека имаме одржливи реформи, препознаен напредок и ни претстојат нови можности, вака вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ го започна својот говор на денешната заедничка прес-конференција со евроамбасадорот Дејвид Гир по повод добиениот извештај од Европската комисија.

Вицепремиерот информира дека Северна Македонија најдобро стои во регионот во кластерот Фундаментални вредности, кој е најважен за динамиката на преговорите, но исто така и во кластерот Ресурси, земјоделство и кохезија.

‘Имаме стабилен континуитет во вкупната подготвеност на земјата што треба да биде поттик повеќе за сите нас од денес до наредниот извештај на ЕК. Северна Македонија беше прва од регионот која се придружи кон сите осуди, санкции и рестриктивни мерки поврзани со руската агресија на Украина, со постигнување на 100-процентна усогласеност со заедничката надворешна и безбедносна политика на ЕУ. Овој чекор покажува дека земјата е кредибилен партнер на Унијата, посочи Маричиќ.

ПОСЛЕДНИ

Лаутаро наскоро става потпис на нов договор

Лаутаро Мартинез игра фантастична сезона во дресот на Интер, па „нероаѕурите“ му спремија нов договор.Извршниот директор, Бепе Марота потврди дека клубот веќе започнал...

Де Лаурентис: Не може да се освои Скудето без измами

Наполи минатата сезона после повеќе од 30 години постигна историски успех и го освои Скудетото.Наполи и оваа сезона влезе како еден од главните...

Ема Стоун блесна во фустан кој остава малку на имагинацијата

126 На премиерата на црната комедија „Poor Things“, 35-годишната актерка Ема Стоун се појави во шик жолт фустан од Луј Витон. За овој луксузен француски бренд,...

12-годишно девојче прегазено на булевар „Србија“, надвор од животна опасност

Малолетно девојче е прегазено вечерва на булеварот Србија кај бензинската пумпа „Лукоил“. Според информациите станува збор за девојче на возраст од околу 12 години, а...