Манчестер Јунајтед може да не игра следната сезона во Лигата на шампиони дури тоа да го изборат со настапите на фудбалскиот терен.

Имено, според едно правило на УЕФА два клуба со еден ист сопственик нема да може да настапува во исто натпреварување во ЛШ, ЛЕ или ЛК.


Македонија vs Англија: Погоди точен резултат и освој БЛУЗОН
↓↓↓


Џим Реклиф неодамна купи 25% од акциите на англискиот гигант, аовој британски бизнисмен го поседува францускиот клуб Ница кој моментално е на второто место во Лига 1.

Како што налагаат правилата, клубот кој ќе има подобар пласман на табелата, е тој кој ќе добие зелено светло за настап, па доколку Ница заврши на второто место во Лига 1, а Манчестер Јунајтед на третото место во Премиерлигата, францускиот клуб ќе се најде во Лигата на шампиони.