„Манчестер Сити ги има најдобриот тренер, најдобриот играч за врска и најдобриот напаѓач во светот“

Поранешниот играч на Ливерпул, Џејми Карагер не се сомнева зошто Манчестер Сити со години е или шампион или еден од главните претенденти за титулата во Премиер лигата.

„Граѓаните“ го кренаа трофејот во последните две сезони, односно четири пати во последните пет години, а моментално заостануваат четири бода зад лидерот Арсенал.

„Манчестер Сити го има најдобриот тим на светот, го имаат најдобриот тренер, најдобриот напаѓач и најдобриот играч за врска во светот“, рече Карагер и продолжи:

„Без огромни инвестиции тие би биле просечен премиерлигашки клуб. Зошто се толку опседнати со тоа? Тие уживаат во тоа. Подобро е да си на врвот отколку да заостануваш во средината“.

Покрај Пеп Гвардиола, Карагер мисли и на Кевин де Брујн и Ерлинг Халанд, кој летово дојде на островот од Борусија Дортмунд и со 15 гола е убедливо најдобар стрелец во Премиер лигата.

Граѓаните во сабота го пречекуваат Брајтон во 11. коло од шампионатот.

Коментари
ПОСЛЕДНИ

Лаутаро наскоро става потпис на нов договор

Лаутаро Мартинез игра фантастична сезона во дресот на Интер, па „нероаѕурите“ му спремија нов договор.Извршниот директор, Бепе Марота потврди дека клубот веќе започнал...

Де Лаурентис: Не може да се освои Скудето без измами

Наполи минатата сезона после повеќе од 30 години постигна историски успех и го освои Скудетото.Наполи и оваа сезона влезе како еден од главните...

Ема Стоун блесна во фустан кој остава малку на имагинацијата

126 На премиерата на црната комедија „Poor Things“, 35-годишната актерка Ема Стоун се појави во шик жолт фустан од Луј Витон. За овој луксузен француски бренд,...

12-годишно девојче прегазено на булевар „Србија“, надвор од животна опасност

Малолетно девојче е прегазено вечерва на булеварот Србија кај бензинската пумпа „Лукоил“. Според информациите станува збор за девојче на возраст од околу 12 години, а...