Лука стана првиот полицаец со Даунов синдром во регионот

Младиот Лука Багариќ е доказ дека се што се сака може да се оствари само ако силно веруваш во себе.

Најголема желба на Лука е да носи сина униформа, да биде полицаец.

Неговата желба се исполни, кога тој стана дел од полициска станица во Пула, на еден ден.

„Се надеваме дека за време на денешните патроли ќе ја поминат целата работа барем во еден помал дел“, рече Ален Клабот, началник на полициската управа во Истар, за репортерката на ТВ „Дневник Нова“, Лина Долар.

Лука ја изврши првата проверка на пазарот во Пула. Од случаен минувач побарал лична карта, која ја проверил во полициската станица во Пула. И се беше во ред.

ра откри дека за ова Лука сонува уште од раѓање. Исполнувањето на таа желба е исполнување на неговите соништа, вели таа. Дури и да е само еден ден.

„Се облекува, излегува, се поздравува со полиција на пат, Лука е само вистински полицаец“, вели сестрата на Лука, Маријана. Истото го потврдуваат и неговите полициски партнери.

„Беше одлично, ново искуство. Се надевам дека Лука добро се забавуваше“, рече за споменатиот медиум Ана Османовиќ, полицаец на Истарската ПУ.

“Тој е одличен, тоа е неговиот прв ден на работа, тој е под стрес, па затоа е малку потивок. Инаку, тој е фин и љубезен, прави сè што ќе му каже”, забележува Алекс Шаги, полицаец на полициската управа во Истар. Денот не можеше да помине без сообраќајна контрола, но и алкотестирање..

„Не беше тешко. Моите колеги се добри, научив многу од нив“, изјави Лука. Сепак, можеби сите научивме многу повеќе од Лука, велат тие.

ПОСЛЕДНИ

Тотенхем постави негативен рекорд во Премиер лигата

Тотенхем имаше одличен старт и беше на врвот на Премиерлигата, но потоа следуваше период на лоши резултати и постави негативен рекорд.Лондонската екипа во...

Неверојатно промашување на Кварацхелија🎥

Јувентус и Наполи играат возбудлив натпревар кој на полувремето заврши без голови, но со многу шанси.Најзрелата ја пропушти Квича Кварацхелија, кој имаше „пенал...

Белингам мора на операција!?

Џуд Белингам оваа сезона е убедливо најдобриот фудбалер на Реал Мадрид, но тренерот Карло Анчелоти ги загрижи фановите.Англичанецот има проблем со рамото и...

Адеми му честиташе на Џафери: Али Ахмети ја руши секоја политичка бариера за Албанците 

Координаторот на пратеничката група на ДУИ, Арбер Адеми преку објава на социјалните мрежи му честиташе на Талат Џафери за кого беше одлучено на последниот...