ЛШ: Дербито за Челзи, Халанд повторно блесна, ПСЖ не победи во Лисабон 🎥

Вечерва се играа преостанатите натпревари во третото кол оод Лигата на шампионите.

Дербито на вечерта го играа Челзи и Милан кое на крајот заврши со убедлив триумф на „сините“. Милан вечерва не успеа на вистински начин да се спротистави на тимот на Грем Потер, па затоа и заслужено беа поразени. Натпреварот беше отворен во 24. минута преку новото засилување на Челзи, Весли Фофана.

Милан во самиот финиш од првото полувреме имаше добра прилика преку Круниќ, меѓутоа тој не реалзираше, па на пауза се замина со минимална предност за Челзи. После десет минути игра во вториот дел Обамејанг се запиша во листата на стрелци и зголеми на 2:0. Сите дилеми околу победникот ги отстрани Рис Џејмс во 62. минута.

Борусија Дортмунд забележа убедлива победа на гостински терен против Севиља. Работата „милионерите“ ја заврши во првото полувреме кога погодуваа Гереро, Белингам и Адејеми. Во вториот дел за Севиља погоди Ел Несири, а конечните 1:4 ги постави Брандт.

Реал Мадрид славеше поебда против Шахтјор Доњеск од 2:1. Сите голови беа постигнати во првото полувреме. „Кралевите“ поведоа преку Родриго и Винисиус, а Зубков во финишот од првиот дел погоди за намалување на водството.

Јувентус после двата стартни порази вечерва играше против Макаби Хаифа и ова беше натпревар во кој „старата дама“ немаше право на кикс. На крајот ја оправдаа фаворитската луга славејќи со 3:1. Адриен Рабио постигна гол после 35 минути игра, а во второто полувреме покрај Рабио кој постигна втор гол стрелаше и Влаховиќ. Голот за Макби беше дело на Дејвид.

Бенфика го приреди изненадувањето на вечерта откако одигра 1:1 на свој терен против ПСЖ. Гостите од Париз до водство стигнаа после 22 минути игра, после одличната акција маестрален гол постигна Меси. Данило во 41. минута си ја постигна сопствената мрежа и овој резултат се покажа како конечен.

Манчестер Сити ја оствари најубедливата победа вечерва и го совлада Копенхаген со 5:0. Повторно своја вечер имаше неверојатниот Халанд кој постигна два гола за половина час. Во вториот дел стреелаа Марез и Алварез, а гостинскиот фудбалер Кочолава си постигна автогол.

ПОСЛЕДНИ

Кога Гвардиола бил понуден на Црвена Звезда…

Не како тренер, туку како фудбалер…Гвардиола беше нуден на Црвена Звезда…На почетокот на сезоната 2005/06, кога црвено-белите започнаа целосна реконструкција со нов претседател...

15-годишно девојче силувано во Делчево

На 07.12.2023 полициски службеници од Полициската станица Делчево го лишиле од слобода Г.В.(38) од Делчево. Тој се сомничи дека силувал малолетничка.Во координација со Јавен...

Полицијата го расчисти случајот во Карбинци, нема елементи на кривично дело

СВР Штип во содејство со Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за општ и насилен криминал при Бирото за јавна безбедност и СВР Скопје...

Маричиќ: Уставните измени се единствен услов за продолжување на нашиот пат кон ЕУ

Со успешното завршување на скрининг процесот, до крајот на месецов до ЕУ ќе треба да ги доставиме клучните документи за отворање на преговорите по...