ЛШ: Челзи сигурен против Милан, Реал се „извади“во 95-та

Вечерашното дерби требаше да се игра на стадионот Сан Сиро, но тоа беше дерби само на хартија.

Челзи вторпат во шест дена го совлада Милан и покажа колку е голема моменталната разлика во квалитет меѓу Премиер лигата и Серија А. Шампионот на Италија немаше никакви шанси на овој двомеч. Црната вечер на италијанските клубови е комплетирана, откако претходно вечерва Јувентус беше поразен од Макаби Хаифа.

Одлучувачкиот момент во Милано се случи во 17. минута. Маунт имаше шанса за гол во шеснаесетникот на Милан, Томори го повлече одзади, а судијата Зиберт покажа на белата точка и му додели директен црвен картон на стоперот на Милан и поранешен играч на Челзи. Жоргињо ја презеде одговорноста и го совладаТатарушану од белата точка, за 0:1 во 21. минута.

Шест минути подоцна, Оливие Жиру пропушти одлична шанса да постигне гол против својот поранешен клуб и да донесе израмнување на Милан. Тој од идеална позиција шутираше над голот. Казната дојде во 34. минута и тоа преку Обамејанг.

Во продолжение Челзи очекувано го прекина ритамот, а Милан пропушти можност да се врати во 59. минута. Леао се проби во свој стил, проигра покрај Дест, а овој очајно шутираше во позитивна позиција и ја испрати топката високо над голот.

Шахтјор Доњецк и Реал Мадрид одиграа нерешено 1:1 во Варшава.

Европскиот шампион израмни во 95. минута со голот на Ридигер и со тоа ја продолжи серијата без пораз оваа сезона. Домашните поведоа преку Олександр Зубков на самиот почеток од вториот дел во 46. минута.

ПОСЛЕДНИ

Тотенхем постави негативен рекорд во Премиер лигата

Тотенхем имаше одличен старт и беше на врвот на Премиерлигата, но потоа следуваше период на лоши резултати и постави негативен рекорд.Лондонската екипа во...

Неверојатно промашување на Кварацхелија🎥

Јувентус и Наполи играат возбудлив натпревар кој на полувремето заврши без голови, но со многу шанси.Најзрелата ја пропушти Квича Кварацхелија, кој имаше „пенал...

Белингам мора на операција!?

Џуд Белингам оваа сезона е убедливо најдобриот фудбалер на Реал Мадрид, но тренерот Карло Анчелоти ги загрижи фановите.Англичанецот има проблем со рамото и...

Адеми му честиташе на Џафери: Али Ахмети ја руши секоја политичка бариера за Албанците 

Координаторот на пратеничката група на ДУИ, Арбер Адеми преку објава на социјалните мрежи му честиташе на Талат Џафери за кого беше одлучено на последниот...