Лошите вести потврдени: Светското првенство без Канте!

Нголо Канте нема да биде во можност да настапи на Мундијалот во Катар, лошите вести кои се најавуваа сега се и потврдени.

Повредата на Канте е сериозна и тој нема да биде спремен да и помогне на Франција за еден месец, Светското првенство започнува на 20. ноември.

Канте веќе некое време се мачи со повреда, на денешната прес-конференција и менаџерот на Челзи, Греам Потер изјави дека нема добри вести и дека Французинот ќе мора да паузира извесно време.

На тоа кратко се надоврза и Л’Екип, тврдејќи дека Канте ќе мора да оди на нова рехабилитација и дека датумот на неговото враќање не е познат.

Англиските медиуми патем потсетија дека Челзи нема да го продолжи договорот со Канте и дека Французинот на лето, кога ќе му истече договорот, ќе го напушти клубот како слободен играч.

Деновиве се шпекулираше дека неговата ситуација будно ја следи Барселона, бидејќи директорот Матеу Алемани истакна дека поради тешката финансиска ситуација Каталонците уште повеќе ќе ја следат состојбата на играчите кои ќе бидат без договор.

Канте пристигна во Челзи по шампионската сезона со Лестер во 2015 година и стана легенда за сините откако го освои секој можен трофеј.

Коментари
ПОСЛЕДНИ

Дресовите на Белингам се продаваат „како алва“, Реал трие раце

Шпанскиот гигант Реал Мадрид минатото лето го купи Џуд Белингам за 100 милиони евра, а Англичанецот е вистински хит од почетокот на сезоната.Англискиот репрезентативец...

„Тајм“ го избра Меси за спортист на годината

Аргентинската фудбалска ѕвезда Лионел Меси е прогласен за спортист на годината во изборот на американскиот магазин „Тајм“.Лео Меси постигна 10 гола на седум...

Приведено уште едно лице бидејќи помагал на Палчо да транзитира низ Бугарија

Обвинителството потврдува дека вечерва е приведено уште едно лице лице бидејќи помагал на Палчо по извршеното убиство на 14 годишната Вања. „Обвинителството поднесе предлог за...

Пикси до Видиќ: И да сум заработил 16 милиони евра, па што?!

Селекторот на Србија, Драган Стојковиќ – Пикси даде интервју за српски „Журнал“ во кое зборуваше за Немања Видиќ.Видиќ минатата недела кажа дека Пикси...