Ливерпул го победи Манчестер Сити, па изгуби од последниот тим на табелата

По победата против Манчестер Сити минатиот викенд Ливерпул им приреди големо разочарување на своите фанови, откако денес беа поразени Нотингем Форест кој пред овој триумф беше последен тим на табаелата.

Доминираше и создаваше шанси Ливерпул, но мрежата на домаќините не се затресе. Во самиот финиши Ван Дајк имаше одлична прилика, меѓтоа Хендерсон ударот од неколку метри одлично го одбрани. Интересно е што Ван Дајк денес влезе и во уште две добри шанси.

Одлучувачкиот момент се случи во 55. минута кога Авониџи ја погоди мрежата на Алисон Бекер. Тој гол се покажа како доволен за големо славје кај Нотингем.

Како што споменавме, Нотингем пред овој натпревар имаше шест бода и беше последен тим на табелата, сега со оваа победа го прескокнаа Лестер и со девет бода се претпоследни. За Нотингем ова беше само втор триумф во сезоната.

Коментари
ПОСЛЕДНИ

Лаутаро наскоро става потпис на нов договор

Лаутаро Мартинез игра фантастична сезона во дресот на Интер, па „нероаѕурите“ му спремија нов договор.Извршниот директор, Бепе Марота потврди дека клубот веќе започнал...

Де Лаурентис: Не може да се освои Скудето без измами

Наполи минатата сезона после повеќе од 30 години постигна историски успех и го освои Скудетото.Наполи и оваа сезона влезе како еден од главните...

Ема Стоун блесна во фустан кој остава малку на имагинацијата

126 На премиерата на црната комедија „Poor Things“, 35-годишната актерка Ема Стоун се појави во шик жолт фустан од Луј Витон. За овој луксузен француски бренд,...

12-годишно девојче прегазено на булевар „Србија“, надвор од животна опасност

Малолетно девојче е прегазено вечерва на булеварот Србија кај бензинската пумпа „Лукоил“. Според информациите станува збор за девојче на возраст од околу 12 години, а...