Лидерите на Западен Балкан на утрешниот самит на Берлинскиот процес ќе потпишат три договори

Лидерите на Западен Балкан утре во Берлин во рамките на самитот за Западен Балкан како дел од Берлинскиот процес ќе потпишат три договори, за слобода на движење со лична карта, за признавање на високообразовните квалификации и за признавање на професионалните квалификации на медицината. лекари, стоматолози и архитекти. Трите договори беа одобрени од министрите за надворешни работи на шесторката од Западен Балкан: Србија, Косово, Црна Гора, Северна Македонија, Албанија и Босна и Херцеговина на состанокот организиран од германската влада на 21 октомври. Утрешниот самит ќе го отвори германскиот канцелар Олаф Шолц, а главни теми на разговор ќе бидат иднината на Берлинскиот процес и Заедничкиот регионален пазар, како и енергетската безбедност и транзицијата.

По работните сесии ќе следи церемонијата на потпишување на три договори, а потоа ќе има средби со претставници на Форумот на млади и граѓанско општество. На крајот на самитот, заедничка прес-конференција ќе одржат германската канцеларка, премиерот на земјата која ќе биде домаќин на следниот самит на Берлинскиот процес и претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен. Берлинскиот процес е формат на годишни состаноци што германската влада, во времето на канцеларката Ангела Меркел, ги иницираше во 2014 година кога во Берлин се одржа Конференцијата за Западен Балкан.

ПОСЛЕДНИ

Тотенхем постави негативен рекорд во Премиер лигата

Тотенхем имаше одличен старт и беше на врвот на Премиерлигата, но потоа следуваше период на лоши резултати и постави негативен рекорд.Лондонската екипа во...

Неверојатно промашување на Кварацхелија🎥

Јувентус и Наполи играат возбудлив натпревар кој на полувремето заврши без голови, но со многу шанси.Најзрелата ја пропушти Квича Кварацхелија, кој имаше „пенал...

Белингам мора на операција!?

Џуд Белингам оваа сезона е убедливо најдобриот фудбалер на Реал Мадрид, но тренерот Карло Анчелоти ги загрижи фановите.Англичанецот има проблем со рамото и...

Адеми му честиташе на Џафери: Али Ахмети ја руши секоја политичка бариера за Албанците 

Координаторот на пратеничката група на ДУИ, Арбер Адеми преку објава на социјалните мрежи му честиташе на Талат Џафери за кого беше одлучено на последниот...