ЛЕ: Бетис со цел плен се враќа од Рим, Алиоски го доби дуелот со Тричковски, Арсенал сигурен

По натпреварите од 18:45 (ТУКА), вечерва од 21:00 часот во Лигата на Европа како и вообичаено се одиграа уште осум средби.

Арсенал ја продолжи добрата форма и го совлада Бодо Глимт со 2:0. Победникот на средбата беше решен во првиот половина час кога Арсенал ги постигна двата гола. Прво Никетиа го отвори резултатот во 23. минута, за само пет минути подоцна Холдинг да зголеми на 2:0. Во вториот дел конечните 3:0 ги постави Виера.

Внимание привлекуваше и натпреварот помеѓу Рома и Бетис кој на крајот заврши со победа на гостите од Шпанија. Рома преку Дибала од пенал во 34. минута. Бетис изедначи на пет минути пред крајот на првиот дел преку Родригез. Победничкиот за шпанскиот претставник го постигне Енрике и тоа пред крајот на средбата во 88. минута. Треба да се спомене и дека во судиското продолжение црвен картон кај Рома заработи Заниоло.

За нас интересен беше дуелот и помеѓу Фенербахче и АЕК Ларнака затоа што играа тимовите на македонските интернационалци, Езгјан Алиоски и Иван Тричковски. Алиоски ги одигра комплетните 90 минути во победата на неговиот тим од 2:0, додека Тричковски кај АЕК доби шанса во последните десет минути од натпреварот. За Фенербахче гол постигна Батшуаи, а еден беше автогол.

Лига Европа 21:00

Арсенал – Бодо Глимт 3:0

Рома – Реал Бетис 1:1

Брага – Ројал Унион 1:2

Фенербахче – АЕЛ Ларнака 2:0

Фрајбург – Нант 2:0

Мјитиланд – Фејенорд 2:2

Олимпијакос – Карабах 0:3

Рен – Динамо Киев 2:1

ПОСЛЕДНИ

Дресовите на Белингам се продаваат „како алва“, Реал трие раце

Шпанскиот гигант Реал Мадрид минатото лето го купи Џуд Белингам за 100 милиони евра, а Англичанецот е вистински хит од почетокот на сезоната.Англискиот репрезентативец...

„Тајм“ го избра Меси за спортист на годината

Аргентинската фудбалска ѕвезда Лионел Меси е прогласен за спортист на годината во изборот на американскиот магазин „Тајм“.Лео Меси постигна 10 гола на седум...

Приведено уште едно лице бидејќи помагал на Палчо да транзитира низ Бугарија

Обвинителството потврдува дека вечерва е приведено уште едно лице лице бидејќи помагал на Палчо по извршеното убиство на 14 годишната Вања. „Обвинителството поднесе предлог за...

Пикси до Видиќ: И да сум заработил 16 милиони евра, па што?!

Селекторот на Србија, Драган Стојковиќ – Пикси даде интервју за српски „Журнал“ во кое зборуваше за Немања Видиќ.Видиќ минатата недела кажа дека Пикси...