„На повидок е антиевропската коалиција на ДПМНЕ и Левица. Во едно интервју Мицкоски јавно кажа дека е за коалиција со Левица додека за вредностите би седнал на маса да преговара. Во друго интервју пак неговиот партнер Апасиев вели дека се подготвени за преговори со ДПМНЕ и дека сите опции им се отворени. Левица е проруска, анти-НАТО и анти ЕУ партија која се поклонува на диктатори како Енвер Хоџа. Радикална десница, вљубена во режим исто како и ДПМНЕ“ рече на прес-конференција портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска.

Според неа, „тоа се антиевропските вредности на коалицијата ДПМНЕ и Левица, на Мицкоски и Апасиев. Одамна е се јасно, сега само се потврдува. На претстојните парламентарни избори ќе имаме два политичка блока“.

„Првиот проевропски блок, предводен од СДСМ кој се бори за европска иднина, поголеми плати и пензии, подобар животен стандард и европски вредности. И еден антиевропски блок од ДПМНЕ и Левица кој е за изолација и кој значи економско уназадување, стагнација и оддалечување од европската унија и демократскиот свет. Граѓаните не сакаат изолација, нови иселувања на младите и неизвесност“ смета Кузеска.

„Затоа антиевропската коалиција на ДПМНЕ и Левица ги чека пораз од граѓаните на изборите наредната 2024 година“ децидна е таа.