Крунисувањето на кралот Чарлс трети ќе се одржи на 6 мај 2023 година

Крунисувањето на кралот Чарлс III ќе се одржи во сабота на 6 мај 2023 година во Вестминстерската опатија, објави Бакингемската палата.

Камила, сопругата на кралот, ќе биде покрај него и исто така ќе биде крунисана на историската церемонија.

Кралот Чарлс стана монарх по смртта на кралицата Елизабета, но крунисувањето ќе означи симболична прослава на почетокот на неговото владеење.

Крунисувањето следната година ќе биде прво во Велика Британија по 70 години, пренесе Телеграф.рс.

ПОСЛЕДНИ

Лаутаро наскоро става потпис на нов договор

Лаутаро Мартинез игра фантастична сезона во дресот на Интер, па „нероаѕурите“ му спремија нов договор.Извршниот директор, Бепе Марота потврди дека клубот веќе започнал...

Де Лаурентис: Не може да се освои Скудето без измами

Наполи минатата сезона после повеќе од 30 години постигна историски успех и го освои Скудетото.Наполи и оваа сезона влезе како еден од главните...

Ема Стоун блесна во фустан кој остава малку на имагинацијата

126 На премиерата на црната комедија „Poor Things“, 35-годишната актерка Ема Стоун се појави во шик жолт фустан од Луј Витон. За овој луксузен француски бренд,...

12-годишно девојче прегазено на булевар „Србија“, надвор од животна опасност

Малолетно девојче е прегазено вечерва на булеварот Србија кај бензинската пумпа „Лукоил“. Според информациите станува збор за девојче на возраст од околу 12 години, а...