Кривична пријава за измама и фалсификување пари

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против М.И.(37) од Велес, за сторено кривично дело  ,,измама” од чл.247 ст.1 и кривично дело  ,,фалсификување пари” од чл.268 ст.1 од КЗ. Пријавениот во текот на месец март 2021 година,  откако прибавил 12  фалсификувани  банкноти во апоени од по 100 евра, ги употребил во два наврати,  пуштајќи ги во промет при купување на мобилни телефони, со што измамил двајца   сопственици на мобилни телефони, кои што  ги огласиле за продажба  своите телефони, а на кои М.И. им платил со фалсификуваните банкноти.

ПОСЛЕДНИ

Тотенхем постави негативен рекорд во Премиер лигата

Тотенхем имаше одличен старт и беше на врвот на Премиерлигата, но потоа следуваше период на лоши резултати и постави негативен рекорд.Лондонската екипа во...

Неверојатно промашување на Кварацхелија🎥

Јувентус и Наполи играат возбудлив натпревар кој на полувремето заврши без голови, но со многу шанси.Најзрелата ја пропушти Квича Кварацхелија, кој имаше „пенал...

Белингам мора на операција!?

Џуд Белингам оваа сезона е убедливо најдобриот фудбалер на Реал Мадрид, но тренерот Карло Анчелоти ги загрижи фановите.Англичанецот има проблем со рамото и...

Адеми му честиташе на Џафери: Али Ахмети ја руши секоја политичка бариера за Албанците 

Координаторот на пратеничката група на ДУИ, Арбер Адеми преку објава на социјалните мрежи му честиташе на Талат Џафери за кого беше одлучено на последниот...