Ковачевски за Пенов: Вистински човек на вистинско место во вистинско време

Премиерот Димитар Ковачевски на денешната дебата во Собранието за предлогот Ристо Пенов да биде нов министер за локална самоуправа, отворено побара поддршка од пратениците за гласањето за негово назначување на функцијата.

-Вистински човек во вистинско време на вистинско место. За него говорат инфраструктурните проекти во град Скопје, спортските сали, паркови, плоштади…Очекувам и барам господинот Пенов да внесе дополнително знаење и искуство во својот тим и во другите ресори. Убеден сум дека Владата со Пенов во министерството за локална самоуправа ќе направи повеќе и на локално и на централно ниво. Затоа ја барам вашата поддршка. Јас верувам во Ристо Пенов, рече меѓу другото Ковачевски во својот говор пред пратениците во Собранието.

ПОСЛЕДНИ

Лаутаро наскоро става потпис на нов договор

Лаутаро Мартинез игра фантастична сезона во дресот на Интер, па „нероаѕурите“ му спремија нов договор.Извршниот директор, Бепе Марота потврди дека клубот веќе започнал...

Де Лаурентис: Не може да се освои Скудето без измами

Наполи минатата сезона после повеќе од 30 години постигна историски успех и го освои Скудетото.Наполи и оваа сезона влезе како еден од главните...

Ема Стоун блесна во фустан кој остава малку на имагинацијата

126 На премиерата на црната комедија „Poor Things“, 35-годишната актерка Ема Стоун се појави во шик жолт фустан од Луј Витон. За овој луксузен француски бренд,...

12-годишно девојче прегазено на булевар „Србија“, надвор од животна опасност

Малолетно девојче е прегазено вечерва на булеварот Србија кај бензинската пумпа „Лукоил“. Според информациите станува збор за девојче на возраст од околу 12 години, а...