Ковачевски со владина делегација на средби со инвеститори во Обединетите Арапски Емирати

Премиерот Димитар Ковачевски заедно со министрите за финансии, Фатмир Бесими, за транспорт и врски, Благој Бочварски, и за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, се во работна посета на Абу Даби, Обединетите Арапски Емирати.

Целта на посетата е директна комуникација со инвеститори и средби со претставници на инвестициски фондови за подобрување на економската активност на државата во услови на најголемата светска економско-енергетска криза.

Во рамките на посетата премиерот Ковачевски заедно со министрите ќе ги претстават нашите макроекономски политики, развојните цели во нашата земја, како и можностите за инвестиции. За таа цел, ќе остварат неколку билатерални средби со претставници на фондови, кои се продолжение на веќе остварена соработка се со цел да се постигнат конкретни резултати.

Ќе се дискутира за можностите за искористување на развојните фондови што по поволни услови инвестираат во проекти, и тоа во областите, инфраструктура, агробизнисот, туризмот и енергетиката со фокус на обновливи извори на енергија.

Владата и покрај светската економско-енергетска криза и актуелните случувања во Украина и нивното влијание на глобално ниво, останува посветена на постигнување економски раст со стапки над 5 % во наредните години, засновани на растот на инвестициите и потрошувачката.

ПОСЛЕДНИ

Лаутаро наскоро става потпис на нов договор

Лаутаро Мартинез игра фантастична сезона во дресот на Интер, па „нероаѕурите“ му спремија нов договор.Извршниот директор, Бепе Марота потврди дека клубот веќе започнал...

Де Лаурентис: Не може да се освои Скудето без измами

Наполи минатата сезона после повеќе од 30 години постигна историски успех и го освои Скудетото.Наполи и оваа сезона влезе како еден од главните...

Ема Стоун блесна во фустан кој остава малку на имагинацијата

126 На премиерата на црната комедија „Poor Things“, 35-годишната актерка Ема Стоун се појави во шик жолт фустан од Луј Витон. За овој луксузен француски бренд,...

12-годишно девојче прегазено на булевар „Србија“, надвор од животна опасност

Малолетно девојче е прегазено вечерва на булеварот Србија кај бензинската пумпа „Лукоил“. Според информациите станува збор за девојче на возраст од околу 12 години, а...