Ковачевски пречекан од германскиот канцелар Олаф Шолц во Берлин

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, заедно со шефовите на владите од земјите од Западен Балкан, како и високи претставници на владите од земјите на ЕУ и Обединетото Кралство, денеска присуствуваа на официјалното почнување на самитот за Берлинскиот процес.

Пред почетокот на самитот, кој се одржува во Берлин, Сојузна Република Германија, Ковачевски беше пречекан од германскиот канцелар, Олаф Шолц.

Првиот самит за Западен Балкан се одржа исто така во Берлин во 2014 година, а целта на годинешниот самит е да се интензивираат соработката и регионалната поврзаност помеѓу земјите од Западен Балкан.

Лидерите од Западен Балкан заедно со претставниците на владите од земјите од ЕУ, Обединетото Кралство и претставници на Европската комисија, ќе имаат можност да дискутираат за регионалната соработка и заедничките регионални пазари, за енергетската стабилност и трансформацијата, како и за перспективите на Берлинскиот процес и стратешките прашања.

ПОСЛЕДНИ

Кога Гвардиола бил понуден на Црвена Звезда…

Не како тренер, туку како фудбалер…Гвардиола беше нуден на Црвена Звезда…На почетокот на сезоната 2005/06, кога црвено-белите започнаа целосна реконструкција со нов претседател...

15-годишно девојче силувано во Делчево

На 07.12.2023 полициски службеници од Полициската станица Делчево го лишиле од слобода Г.В.(38) од Делчево. Тој се сомничи дека силувал малолетничка.Во координација со Јавен...

Полицијата го расчисти случајот во Карбинци, нема елементи на кривично дело

СВР Штип во содејство со Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за општ и насилен криминал при Бирото за јавна безбедност и СВР Скопје...

Маричиќ: Уставните измени се единствен услов за продолжување на нашиот пат кон ЕУ

Со успешното завршување на скрининг процесот, до крајот на месецов до ЕУ ќе треба да ги доставиме клучните документи за отворање на преговорите по...