Kосовските Срби не се заинтересирани да ги сменат регистрациите, КФОР загрижен

Заменикот советник на командантот на мисијата на НАТО во Косово – КФОР, Александер Алмо изјави дека КФОР е загрижен поради тоа што мошне мал број Срби решиле да ги сменат српските со косовски регистaрски таблички, додека рокот за да се направи тоа е до 31 октомври, јави дописникот на МИА од Приштина.

Аламо на Роз-Рот семинарот на Парламентарното собрание на НАТО, кој од денеска до 10 октомври се одржува во косовската престолнина, рече дека мисијата ќе стори сé што е во нејзина моќ да ги реши можните проблеми во тој поглед.

– Минатата година ги имавме првите индиции дека ова ќе бидат конфликтуозни прашања откако беа поставени барикади. Потребни беа големи меѓународни заложби за да се смири ситуацијата. До крајот на овој месец, кога истекува временскиот рок за регистрација на возилата со таблички РКС (Република Косово, наместо како досега со КМ – Косово и Мертохија) многу малкумина од нив решиле да ги сменат табличките, што е загрижувачко за нас – изјави Алмо.

ПОСЛЕДНИ

Кога Гвардиола бил понуден на Црвена Звезда…

Не како тренер, туку како фудбалер…Гвардиола беше нуден на Црвена Звезда…На почетокот на сезоната 2005/06, кога црвено-белите започнаа целосна реконструкција со нов претседател...

15-годишно девојче силувано во Делчево

На 07.12.2023 полициски службеници од Полициската станица Делчево го лишиле од слобода Г.В.(38) од Делчево. Тој се сомничи дека силувал малолетничка.Во координација со Јавен...

Полицијата го расчисти случајот во Карбинци, нема елементи на кривично дело

СВР Штип во содејство со Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за општ и насилен криминал при Бирото за јавна безбедност и СВР Скопје...

Маричиќ: Уставните измени се единствен услов за продолжување на нашиот пат кон ЕУ

Со успешното завршување на скрининг процесот, до крајот на месецов до ЕУ ќе треба да ги доставиме клучните документи за отворање на преговорите по...