Од почетокот на сезоната Реал Мадрид има проблеми со повредите на стандардните првотимци, а кошмарната ситуација за Карло Анчелоти се искомплицира со повредата на Винисиус Жуниор во настапот за Колумбија против Бразил.

Напаѓачот по натпреварот изјави дека повредата не изгледала наивно за сега лекарскиот тим на „кралевите“ да потврди дека ќе мора да паузира околу две недели.


Italy vs Macedonia: Можеме ли реприза со Италија!?
↓↓↓


„Лекарските прегледи покажаа напукнување на бицепсот на левата нога при што е зафатена и тетивата. Тој ќе мора да отсуствува два месеци од тренажниот процес и натпреварите на Реал“, објави клубот од Мадрид.

Од почетокот на оваа репрезентативна пауза се повреди и Камвинга, пауза е препорчаана и за Чуамени, а од стартот на сезоната потешки повреди заработија Куртоа и Милитао.