Кој е најбезбедниот, а кој најризичниот веб-прелистувач во 2022 година?

Новиот извештај од провајдерот на VPN услуги Atlas VPN откри изненадувачки детали за тоа колку се сигурни некои од најпопуларните веб-прелистувачи.

Google Chrome е прогласен за најранлив веб-прелистувач во 2022 година, додека Safari на Apple е најбезбеден.

Извештајот се заснова на податоци од VulDB базата на податоци за ранливост и го опфаќа периодот од 1 јануари 2022 година до 5 октомври 2022 година.

Google Chrome се смета за еден од најсигурните веб-прелистувачи и затоа повеќето корисници го претпочитаат како стандарден веб-прелистувач. Според SimilarWeb, пазарниот удел на Chrome беше околу 61,96% во август 2022 година.

Затоа, изненадувачки е да се дознае дека најпопуларниот пребарувач во светот е и најризичниот. Според извештајот на Atlas VPN, Chrome содржи 303 пропусти и води на табелата со 3.159 кумулативни пропусти.

Chrome е единствениот прелистувач во кој беа откриени нови пропусти во октомври 2022 година. Тие ги вклучуваат следните пропусти: CVE-2022-3307, CVE-2022-3318, CVE-2022-3314, CVE-2022-3311 и CVE-2022-3309.

Корисниците на Chrome можат да ги решат овие проблеми со ажурирање на нивниот прелистувач на верзијата 106.0.5249.61.

По Google Chrome, следен најранлив прелистувач е Mozilla Firefox, со 117 пропусти.

Според извештајот на Atlas VPN, Microsoft Edge е трет најранлив веб-прелистувач, со околу 103 пропусти, што претставува зголемување од 61% во споредба со пропустите откриени во истиот период во 2021 година.

Иако Apple Safari не е најризичниот прелистувач во 2022 година, тоа не значи дека е целосно безбеден. Safari имаше 26 пропусти откриени во првите три квартали од 2022 година, а од објавувањето на прелистувачот откриени се 1.139 пропусти. Сепак, беше прогласен за најбезбеден поради релативно малку пропусти во 2022 година.

Интересно е што оваа година немаше документирани пропусти во прелистувачот на Opera, а досега има вкупно само 344 пропусти во Opera. Но, бидејќи Opera е базирана на Chromium, пропустите на Chromium исто така може да влијаат на овој веб-прелистувач.

Заради сопствената безбедност и безбедноста на нивните уреди, корисниците на веб-прелистувачи треба да го ажурираат својот веб-прелистувач и секогаш да преземаат екстензии на веб-прелистувачи од доверливи, официјални извори.

ПОСЛЕДНИ

Дресовите на Белингам се продаваат „како алва“, Реал трие раце

Шпанскиот гигант Реал Мадрид минатото лето го купи Џуд Белингам за 100 милиони евра, а Англичанецот е вистински хит од почетокот на сезоната.Англискиот репрезентативец...

„Тајм“ го избра Меси за спортист на годината

Аргентинската фудбалска ѕвезда Лионел Меси е прогласен за спортист на годината во изборот на американскиот магазин „Тајм“.Лео Меси постигна 10 гола на седум...

Приведено уште едно лице бидејќи помагал на Палчо да транзитира низ Бугарија

Обвинителството потврдува дека вечерва е приведено уште едно лице лице бидејќи помагал на Палчо по извршеното убиство на 14 годишната Вања. „Обвинителството поднесе предлог за...

Пикси до Видиќ: И да сум заработил 16 милиони евра, па што?!

Селекторот на Србија, Драган Стојковиќ – Пикси даде интервју за српски „Журнал“ во кое зборуваше за Немања Видиќ.Видиќ минатата недела кажа дека Пикси...