Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп го коментираше тешкиот пораз од Наполи во Лигата на шампиони (4:1) и истакна дека тоа е најлошиот меч откако е на клупата на „црвените“.

„Црвените“ ќе имаат шанса за поправен веќе утре, кога на „Енфилд“ гостува Ајакс во второто коло од Лигата на шампиони.

„Го гледав мечот неколку пати, вистински хорор, Фудбалерите исто така го знаат тоа. Тоа беше најлошиот меч откако сум јас во клубот. Имавме неколку лоши гостувањата изминатите години, но имаше нешто добро, на овој меч немаше ништо“, истакна Клоп.

„Осум од 11-те фудбалери беа апсолутно под своето ниво, додека останатите тројца беа просечни. Сите треба да знаеме дека се започнува од поседот на топката, кога ја губиме тогаш почнуваат потешкотиите. Треба што побрзо да го вратиме балансот во тимот“, додаде Клоп.