Кина ги запира испораките на LNG во Европа поради домашната побарувачка

Кинеските власти им забраниле на големите државни компании во земјата да го препродаваат течниот природен гас (LNG) на купувачи во Европа, како и во други земји во Азија, за да се обезбедат доволни количества за зимската грејна во Кина, пренесува во вторникот деловната новинска агенција Bloomberg News повикувајќи се на свои извори.

„Националната комисија за развиј и реформи, главното економско тело во земјата, им наложи на компании PetroChina Co, Sinopec и Cnooc Ltd. да ги задржат зимските количества за домашните потреби“, изјавил неименуваниот соговорник на агенцијата истакнувајќи дека тоа се однесува на течниот природен гас.

Државните кинески корпорации и регулаторот сѐ уште не одговориле на барањето за коментар за агенцијата.

Кина склучува големи договори за купување LNG од извозници како САД, а оваа година локалните трговци пренасочија дел од тие залихи во Европа поради помалата домашна побарувачка, се наведува во прилогот на Bloomberg.

Се додава дека таквите потези на Пекинг може да доведат до намалувањето на снабдувањето со течен гас во Европа и да ја дополнително да ја влоши веќе постојната енергетска криза на континентот во случај на остра зима.

Сепак, како што шпекулираат изворите на агенцијата, од друга страна додека испораките на LNG од Кина придонесоа за извесно олеснување за европските купувачи, брзото надополнување на залихите и рекордно високите транспортни трошоци ја намалиле атрактивноста на новите испораки на енергенсот на европскиот пазр.

ПОСЛЕДНИ

Лаутаро наскоро става потпис на нов договор

Лаутаро Мартинез игра фантастична сезона во дресот на Интер, па „нероаѕурите“ му спремија нов договор.Извршниот директор, Бепе Марота потврди дека клубот веќе започнал...

Де Лаурентис: Не може да се освои Скудето без измами

Наполи минатата сезона после повеќе од 30 години постигна историски успех и го освои Скудетото.Наполи и оваа сезона влезе како еден од главните...

Ема Стоун блесна во фустан кој остава малку на имагинацијата

126 На премиерата на црната комедија „Poor Things“, 35-годишната актерка Ема Стоун се појави во шик жолт фустан од Луј Витон. За овој луксузен француски бренд,...

12-годишно девојче прегазено на булевар „Србија“, надвор од животна опасност

Малолетно девојче е прегазено вечерва на булеварот Србија кај бензинската пумпа „Лукоил“. Според информациите станува збор за девојче на возраст од околу 12 години, а...