САД ќе го завршат својот дел од работата за да се намалат тензиите со Кина и да се спречи конфликт, иако Пекинг станува сè поагресивен во азискиот регион, вклучително и областа во близина на Тајван, изјави американскиот министер за одбрана, Лојд Остин.

Односите меѓу Кина и САД се затегнати во последните месеци, при што двете најголеми светски економии се судрија за различни прашања, од Тајван и човековите права во Кина до воените активности на земјата во Јужното Кинеско Море.

Обраќајќи се на безбедносната конференција за дијалог Шангри-ла, Остин рече дека САД ќе продолжат да стојат на страната на своите сојузници, вклучително и Тајван.

„Ова е особено важно имајќи предвид дека Народна Република Кина покажува зголемена принуда и агресија во нејзините територијални претензии“, додаде тој. Кина тврди дека Тајван е нејзин и вети дека ќе го земе на сила доколку е потребно.

На состанокот меѓу Остин и кинескиот министер за одбрана Веи Фенгхеј, двете страни ја повторија желбата за подобро управување со нивните односи, иако немаше знаци дека ги надминале разликите.

Портпаролот на кинеското Министерство за одбрана рече дека Веи на состанокот со Остин порачал: „Ако некој се осмели да го одвои Тајван од Кина, кинеската војска нема да се двоуми ниту за момент да започне војна, без оглед на цената“.

Според кинеското Министерство за одбрана, Пекинг, кој го смета Тајван за составен дел од својата територија, ќе го пресече на илјада парчиња секој обид за независност. Остин му рекол на Веи дека треба да воздржаност од каква било нова дестабилизирачка акција во регионот, соопшти Пентагон.