Според проценката на „Influencer Marketing Hub“, Ким во 2022 година заработувала меѓу 620.000 и еден милион долари по објава на својот инстаграм-профил.

Ким Кардашијан е веројатно најпознатата старлета и инфлуенсерка во светот, а со тој статус и донесе ѝ, значителна заработка. Нејзе на Инстаграм ја следат 329 милиони луѓе, па спаѓа во една од најплатените личности на оваа социјална мрежа.

Покрај тоа, Ким често се наоѓа на насловните страници на светските магазини, а нејзиното семејство почна со снимање и на нова реално шоу, така што сигурно популарноста уште повеќе ќе ѝ расте.

Имено, според проценката на „Influencer Marketing Hub“, Ким во 2022 година заработувала меѓу 620.000 и еден милион долари по објава на својот инстаграм-профил.

Да потсетиме, Ким пред две години откри дека нејзиното присуство на Инстаграм е толку профитабилно, што заработила повеќе пари од објавите на таа мрежа отколку од претходниот, мултимилионски договор за шоуто „Во чекор со Кардашијан“.