Eрлинг Халанд баш и не се прослави на својот прв официјален натпревар во дресот на Манчестер Сити.

Норвежанецот во Комјунити Шилд против Ливерпул пропушти неколку добри прилики за да се запише во листата на стрелци, а на крајот „црвените“ славеа со 3:1. Ваквиот настап донесе многу критики на сметка на Норвежанецот.

Легендата на Ливерпул Џејми Карагер сепак застана во негова одбрана.

„Шегите на сметка на Халанд ќе бидат секаде после тоа негово пормашување, исто како што беше случај со Нуњез минатата недела. Сега ќе го критикуваат кловнови што никогаш не шутнале топка во животот“, порача Карагер.

Коментари