Jувентус е причината поради која Конте не брза со новиот договор во Тотенхем?

Тотенхем има намера да ја продолжи соработката со стратегот Антонио Конте.

Следниот месец ќе биде точно една година откако италијанскиот тренер го презеде клубот од Лондон, а актуелниот договор му истекува на крајот од оваа сезона.

Раководството на Тотенхем има можност да ја продолжи соработката на уште 12 месеци, но планира за време на клупската пауза поради Светското првенство да започне разговори со Конте за потпис на нов договор.

Досегашните резултати на теренот покажуваат дека двете страни би можеле да бидат задоволни од продолжувањето на соработката, но некои медиуми пренесуваат дека Конте не сака да брза со новиот договор додека не биде сигурен дека нема да добие повик од Јувентус каде што на Алегри не му оди.

Клупата на Алегри веќе некое време сериозно се тресе, па медиумите го истакнуваат Конте како еден од неговите потенцијални наследници. Конте го водеше тимот на Јувентус од 2011 до 2014 година.

Коментари
ПОСЛЕДНИ

Лаутаро наскоро става потпис на нов договор

Лаутаро Мартинез игра фантастична сезона во дресот на Интер, па „нероаѕурите“ му спремија нов договор.Извршниот директор, Бепе Марота потврди дека клубот веќе започнал...

Де Лаурентис: Не може да се освои Скудето без измами

Наполи минатата сезона после повеќе од 30 години постигна историски успех и го освои Скудетото.Наполи и оваа сезона влезе како еден од главните...

Ема Стоун блесна во фустан кој остава малку на имагинацијата

126 На премиерата на црната комедија „Poor Things“, 35-годишната актерка Ема Стоун се појави во шик жолт фустан од Луј Витон. За овој луксузен француски бренд,...

12-годишно девојче прегазено на булевар „Србија“, надвор од животна опасност

Малолетно девојче е прегазено вечерва на булеварот Србија кај бензинската пумпа „Лукоил“. Според информациите станува збор за девојче на возраст од околу 12 години, а...