Инфлацијата во Бугарија на највиоко ниво од 1998 година

Бугарија–   Инфлацијата во Бугарија е зголемена во септември и го достигна највисокото ниво во изминатите 24 години, соопштиНационалниот статистички институт.

Потрошувачките цени се зголемија за 18,7 отсто на годишно ниво во септември, побрзо од растот од 17,7 отсто во август.

Последната висока инфлација, наводно, била највисока од мај 1998 година, кога изнесувала 18,8 отсто.

Само трошоците за комунални услуги се зголемија за 30,6 отсто на годишно ниво во септември, а цените за храна и безалкохолни пијалоци се зголемија за 25,5 отсто.

На месечна основа, потрошувачките цени во септември се зголемија за1,2 отсто.

ПОСЛЕДНИ

Лаутаро наскоро става потпис на нов договор

Лаутаро Мартинез игра фантастична сезона во дресот на Интер, па „нероаѕурите“ му спремија нов договор.Извршниот директор, Бепе Марота потврди дека клубот веќе започнал...

Де Лаурентис: Не може да се освои Скудето без измами

Наполи минатата сезона после повеќе од 30 години постигна историски успех и го освои Скудетото.Наполи и оваа сезона влезе како еден од главните...

Ема Стоун блесна во фустан кој остава малку на имагинацијата

126 На премиерата на црната комедија „Poor Things“, 35-годишната актерка Ема Стоун се појави во шик жолт фустан од Луј Витон. За овој луксузен француски бренд,...

12-годишно девојче прегазено на булевар „Србија“, надвор од животна опасност

Малолетно девојче е прегазено вечерва на булеварот Србија кај бензинската пумпа „Лукоил“. Според информациите станува збор за девојче на возраст од околу 12 години, а...