Лацио и Шахтјор со победи го отворија претпоследното коло во Лигата на шампионите против Селтик односно Антверпен.

Шахтјор одлично го отвори натпреварот во Хамбург и поведе во 12. минута. Зубков нафрли од левата страна, а Матвиенко беше највисок во скокот и погоди за 1:0, што се испостави како конечен резултат.


Три дерби натпревари овој викенд
↓↓↓


Лацио не беше убедлив, но успеа да искористи два кикс во одбраната на шкотскиот тим и во самиот финиш дојде до значајна победа.

Херој беше искусниот Имобиле кој постигна два гола за само три минути.