Илон Маск и официјално го купи Твитер – за да „му помогне на човештвото“

Американскиот милијардер денеска и официјално стана сопственик на социјалната мрежа Твитер, по неколкумесечни преговори со акционерите.

Илон Маск тврди дека го купил Твитер за да му „помогне на човештвото“. Во твит Маск рече дека не ја купил фирмата „за да заработам повеќе пари. Го направив тоа за да се обидам да му помогнам на човештвото, кое го сакам“.

Во твитот упатен до огласувачите на Твитер се наведува дека тој ја „стекнал“ фирмата.

Претходно неделава Маск објави видео на кое влегува во седиштето на Твитер носејќи мијалник, што ги зголеми шпекулациите за неговите цели за компанијата.

„Влегување во седиштето на Твитер – пуштете го мијалникот внатре!“, напиша Маск.

На жаргонски јазик „кујнски мијалник“ значи „недискриминирачки“.

Маск рече дека на страницата на социјалните мрежи ѝ се потребни значителни промени, а откако ја презеде компанијата, отпушти неколку директори и најави дополнителни отпуштања, пренесува Ројтерс.

Меѓу новоотпуштените се извршниот директор на Твитер, Параг Агравал, финансискиот директор Нед Сегал и шефицата за правни прашања и политика Видзаја Гадеа.

Маск пред тоа го обвини претходното раководство дека ги довело во заблуда него и инвеститорите за бројот на лажните профили на платформата.

Откако го презеде Твитер, Маск објави дека сака да ги „победи“ спам-ботовите и да ги стави на јавно располагање алгоритмите што одредуваат како содржината им се презентира на корисниците и да спречи платформата да стане место на омраза и поделби.

Засега Маск не даде детали како ќе го постигне сето ова и кој ќе ја води компанијата.

Твитер во април ја прифати понудата на Маск од 44 милијарди долари, но оттогаш имаше несогласувања и меѓусебни обвинувања меѓу компанијата и Маск.

ПОСЛЕДНИ

Кога Гвардиола бил понуден на Црвена Звезда…

Не како тренер, туку како фудбалер…Гвардиола беше нуден на Црвена Звезда…На почетокот на сезоната 2005/06, кога црвено-белите започнаа целосна реконструкција со нов претседател...

15-годишно девојче силувано во Делчево

На 07.12.2023 полициски службеници од Полициската станица Делчево го лишиле од слобода Г.В.(38) од Делчево. Тој се сомничи дека силувал малолетничка.Во координација со Јавен...

Полицијата го расчисти случајот во Карбинци, нема елементи на кривично дело

СВР Штип во содејство со Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за општ и насилен криминал при Бирото за јавна безбедност и СВР Скопје...

Маричиќ: Уставните измени се единствен услов за продолжување на нашиот пат кон ЕУ

Со успешното завршување на скрининг процесот, до крајот на месецов до ЕУ ќе треба да ги доставиме клучните документи за отворање на преговорите по...