Норвешкиот напаѓач Ерлинг Халанд постигна нов гол во победата на Манчестер Сити против Вулверхемптон и испиша историја во Премиер лигата.

Тој стана прв играч кој се запишал во листата на стрелци на воведните четири гостувања од елитното англиско натпреварување.

Доколку продолжи со ова темпо, Халанд има можност да сруши многу рекорди во Премиер лигата.

Веќе се наметна како прв фаворит за „златната копачка“ во англискиот шампионат. Досега реализира единаесет гола и е далеку пред конкуренцијата.