Пеп Гвардиола е импресиониран од Ерлинг Халанд и смета дека на негова возраст нема друг таков фудбалер во светот.

Норвежанецот веќе има постигнато 17 гола во сите натпреварувања за Сити, и веќе собори неколку рекорди во Премиер лигата.

„На негова возраст, никој не може да се натпреварува со него. Бројките зборуваат сами, а во соблекувалната и на теренот сите од Манчестер Сити гледаат работи кои не се во стастиката и кои не прават екстремно среќни што е во нашиот тим“, изјави Гвардиола.