Груби: Стипендии и за студентите од областа на земјоделските, ветеринарните и шумарските науки

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички ситем и односи меѓу заедниците, Артан Груби од денешната 97-ма седница на Владата соопшти дека е донесена одлука за стипендирање и на студентите од областа на земјоделските, ветеринарните и шумарските науки уште од оваа акедемска година.

Истоа така, задолежени се и сите државни институции да ја користат универзалната услуга на А.Д. Пошти.

На оваа седница на Владата била разгледана и Информацијата за електронска контрола на постоењето и веродостојноста на издадени сертификати и лиценци со цел поголема безбедност во сообраќајот.

Меѓу другото, донесени се и одлуки за испраќање или учество на припадници на Армијата во повеќе мисии и операции на НАТО, Алтеа, ОН, истакна Груби.

ПОСЛЕДНИ

Тотенхем постави негативен рекорд во Премиер лигата

Тотенхем имаше одличен старт и беше на врвот на Премиерлигата, но потоа следуваше период на лоши резултати и постави негативен рекорд.Лондонската екипа во...

Неверојатно промашување на Кварацхелија🎥

Јувентус и Наполи играат возбудлив натпревар кој на полувремето заврши без голови, но со многу шанси.Најзрелата ја пропушти Квича Кварацхелија, кој имаше „пенал...

Белингам мора на операција!?

Џуд Белингам оваа сезона е убедливо најдобриот фудбалер на Реал Мадрид, но тренерот Карло Анчелоти ги загрижи фановите.Англичанецот има проблем со рамото и...

Адеми му честиташе на Џафери: Али Ахмети ја руши секоја политичка бариера за Албанците 

Координаторот на пратеничката група на ДУИ, Арбер Адеми преку објава на социјалните мрежи му честиташе на Талат Џафери за кого беше одлучено на последниот...