Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби преку објава на социјалните мрежи упати апел до тетовските гласачи да гласаат за листата на Демократската унија за интеграција предводена од Фатон Ахмети.

Според Груби, со гласањето за Фатон и листата на ДУИ, Тетово ќе ја добие поддршката и поддршката од Владата за сите проекти кои се во најдобар интерес на градот.